Εντυπωσιακή νίκη του Αίολου Αστακού με 91-59 - Αstakos News - Η ενημέρωση στα καλύτερά της!

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Αstakos News - Η ενημέρωση στα καλύτερά της!

Τα νέα του Αστακού και... όχι μόνο!

11 Ιανουαρίου 2016

Εντυπωσιακή νίκη του Αίολου Αστακού με 91-59

Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού είχαν δουλέψει σκληρά μετά τις μίνι διακοπές τους και έδειξαν από το ξεκίνημα πόσο πολύ ήθελαν το ροζ φύλλο. Με άμυνα από… ατσάλι και σωστές επιλογές στην επίθεση, η κυριαρχία ήρθε από νωρίς και όλα πήραν το δρόμο τους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-14 και από εκεί και πέρα, η διαφορά δεν άργησε να παγιωθεί σε διψήφια επίπεδα. Κάπως έτσι, το σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν 48-32, με το +16 της ανάπαυλας να μην επαναπαύει, ούτε να αποπροσανατολίζει τους αθλητές του Αιόλου Αστακού.

Η συνέχεια κύλησε με την ίδια σοβαρότητα και συνέπεια σε όλους τους τομείς. Ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν εντυπωσιακός και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 75-47, δίνοντας στα τελευταία λεπτά καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο κόουτς Κουταλιανός έδινε ευκαιρίες σε όλους και τον έβγαλαν «ασπροπρόσωπο».

Ο ρυθμός δεν έπεσε ποτέ. Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πάντα εκκωφαντική, κι έτσι η ομάδα του Αστακού πήρε το νέο ροζ φύλλο με 91-59, ούσα αήττητη και πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (όμιλος Βορρά).

Από τους γηπεδούχους, εξαιρετικός ήταν ο Κακλαμάνος (18π.) και ο Μπρόζος (15π.), ενώ από τον Α.Ο. Αγρινίου πρώτοι σκόρερ ήταν ο Μπαρούχας (14π.) και ο Γεωργούλας (13π.).

Δεκάλεπτα: 21-14 27-18 48-32, 27-15 16-12.

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 15(1), Καλισώρας 2, Παππάς 10, Θανόπουλος 9(1), Κακλαμάνος 18(4), Κιτσούλης 10, Καλατζής, Χαρισμίδης 10, Λυμπάρης 2, Μακρής 10, Κατσαρές 5(1), Καραγεώργος.

ΑΟ Αγρινίου(Μυριούνης): Κυριλής 2, Μπερερής 4, Παραπούρας 3(1), Ναούμης 8(1), Μπαρούχας 14(2), Σκαρλάτος, Μήτσου 5(1), Γεωργούλας 13(1), Αναστασάκης 10, Πουρνάρας.

πηγή / Φωτογραφίες: MakeArt