Η αναφορά της αμερικανικής εφημερίδας “Wall Street Journal” στην πώληση του ΟΤΕ δεν χρειάζεται σχόλια.
Η πώληση του ΟΤΕ ωστόσο αποτελεί την κορυφή του παγόβουνου αφού με αφορμή η εφημερίδα κάνει γενικότερη αναφορά στην κατάσταση της χώρας που σύρεται σε αποκρατικοποιήσεις βάζοντας τίτλο: “Κυνήγι ευκαιριών στην Ελλάδα”
Ουσιαστικά μέσω ΗΠΑ αποκαλύπτεται πλήρως η εικόνα της χώρας ετούτη την περίοδο και τα οφέλη των δανειστών μας.
Το άρθρο μάλιστα ξεκινάει με τη φράση “Η Ελλάδα πωλείται φτηνά και η Γερμανία αγοράζει”
Το γεγονός ότι η χώρα σύρεται σε αποκρατικοποιήσεις σε μια περίοδο που τα παιχνίδια των κερδοσκόπων έριξαν στο ναδίρ την αξία των πάντων περιγράφεται ως εξής:
“Η αγορά του ΟΤΕ αποτελεί κλοπή συγκριτικά με τα σχεδόν 4 δισ. ευρώ που έδωσε η γερμανική εταιρεία το 2008 για να συγκεντρώσει μερίδιο 30% στον ελληνικό οργανισμό”
Να σημειώσουμε ότι τώρα οι Γερμανοί αγοράζουν το 10% του ΟΤΕ μόνο με 400 εκ. ευρώ!
Η πώληση του ΟΤΕ ωστόσο αποτελεί την κορυφή του παγόβουνου αφού με αφορμή η εφημερίδα κάνει γενικότερη αναφορά στην κατάσταση της χώρας που σύρεται σε αποκρατικοποιήσεις βάζοντας τίτλο: “Κυνήγι ευκαιριών στην Ελλάδα”
Ουσιαστικά μέσω ΗΠΑ αποκαλύπτεται πλήρως η εικόνα της χώρας ετούτη την περίοδο και τα οφέλη των δανειστών μας.
Το άρθρο μάλιστα ξεκινάει με τη φράση “Η Ελλάδα πωλείται φτηνά και η Γερμανία αγοράζει”
Το γεγονός ότι η χώρα σύρεται σε αποκρατικοποιήσεις σε μια περίοδο που τα παιχνίδια των κερδοσκόπων έριξαν στο ναδίρ την αξία των πάντων περιγράφεται ως εξής:
“Η αγορά του ΟΤΕ αποτελεί κλοπή συγκριτικά με τα σχεδόν 4 δισ. ευρώ που έδωσε η γερμανική εταιρεία το 2008 για να συγκεντρώσει μερίδιο 30% στον ελληνικό οργανισμό”
Να σημειώσουμε ότι τώρα οι Γερμανοί αγοράζουν το 10% του ΟΤΕ μόνο με 400 εκ. ευρώ!
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Όλα τα σχόλια θα εμφανίζονται μετά την έγκρισή τους από τους διαχειριστές του Astakos-News. Υβριστικά σχόλια ή σχόλια που δεν έχουν σχέση με το παραπάνω άρθρο, δεν θα δημοσιεύονται. Τα σχόλια και τα κείμενα των αναγνωστών εκφράζουν τους ίδιους και δεν υιοθετούνται κατ' ανάγκη από την παρούσα ιστοσελίδα.