Άνετη επικράτηση του Αίολου επί του Ερμή Λαγκαδά με 76-57 - Αstakos News - Η ενημέρωση στα καλύτερά της!

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Αstakos News - Η ενημέρωση στα καλύτερά της!

Τα νέα του Αστακού και... όχι μόνο!

04 Απριλίου 2016

Άνετη επικράτηση του Αίολου επί του Ερμή Λαγκαδά με 76-57

Η… τρελή πορεία του Αιόλου Αστακού προς την κορυφή δεν έχει σταματημό, καθώς η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Ερμή Λαγκαδά με 76-57, κάνοντας το 23-0 στον βόρειο όμιλο.

Ο Αίολος ήταν πολύ καλός από το πρώτο λεπτό, παίζοντας ιδανική άμυνα και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις. Στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους δώδεκα (24-12), ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η ίδια εικόνα με τον Αίολο να φτάνει στο υπέρ του 41-24 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Κουταλιανού έκαναν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έφτασαν τη διαφορά στους 28 πόντους (65-37)! Στην τέταρτη περίοδο δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι και ο Αίολος έφτασε σε ακόμη μία νίκη με το τελικό 76-57.

Έτσι, με το αποτέλεσμα αυτό έκανε το 23-0, κάνοντας ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην απευθείας άνοδο στην Α2.

Μπρόζος (16π.) και Κιτσούλης (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ο Ακεψιμαΐδης που είχε 20 πόντους με τρία τρίποντα.